Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

[ΚΥΠΕΛΛΟ] ΠΑΣ Λαμία - Ατρόμητος 2 - 2. Ψυχωμένοι οι Φθιωτοί, προβάδισμα οι Περιστεριώτες

Μια ψυχωμένη Λαμία παρά τις ελλείψεις της κοίταξε στα μάτια τον Ατρόμητο κι αν είχε τις λύσεις στην επίθεση θα μπορούσε άνετα να κερδίσει το ματς και να αποκτήσει προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση. Το τελικό 2-2 δίνει πλέον φαβορί τους Περιστεριώτες ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη.

lam

Το παιχνίδι στο παγωμένο και σχεδόν άδειο ΔΑΚΛ ξεκίνησε με καταιγιστικό ρυθμό και από τις δυο ομάδες με αποτέλεσμα στα πρώτα 16 λεπτά να έχουν σημειωθεί 4 γκολ και να έχουμε τρία δοκάρια!

Οι παίκτες των γηπεδούχων πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση δείχνοντας ότι βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση, λίγο πριν τα δύο ντέρμπι για το πρωτάθλημα, με Απόλλωνα Σμύρνης και Άρη. Είχαν τον έλεγχο του ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια, σε μια αναμέτρηση που ήταν ανοιχτή σε κάθε αποτέλεσμα από την αρχή μέχρι το τέλος.

Φάσεις, γκολ…

3′ Κόρνερ του Ούμπιντες, από αριστερά, προβολή του Φυτανίδη στο οριζόντιο δοκάρι, δεύτερη προβολή του Ζησόπουλο στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια ο Ντάουντα από κοντά ανοίγει το σκορ…0-1

4′ Σέντρα του Τζόκιτς από τα δεξιά, ο Τσούκαλος κάνει τακουνάκι στον Αυγενικού που αρχικά πλασάρει στο δοκάρι και στην επιστροφή με νέο σουτ…1-1

7’ Μακρινό σουτ από τον Βασιλόγιαννη η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

14′ Ο Ντάουντα με διαγώνιο πλασέ στην κίνηση, μετά από ανάποδη κεφαλιά – πάσα του , από θέση μέσα αριστερά αιφνιδιάζει τον Πίτκα…1-2

16′ Ο Αυγενικού από αριστερά βρίσκει δεξιά τον Σπυρόπουλο που προχωράει λίγο και μ’ ένα ασύλληπτο διαγώνιο σουτ από 25μ. περίπου στέλνει την μπάλα στο «Γ» της εστίας του Παπαδόπουλου…2-2

20’ Κόρνερ Βασιλόγιαννη από δεξιά σουτ Τζόκιτς από κοντά σε κόρνερ ο τερματοφύλακας

21′ Σουτ του Τσούκαλου από δύσκολη θέση απέκρουσε ο Παπαδόπουλος

27′ Μακρινό συρτό σουτ του Βαλιού, ελάχιστα άουτ από το κάθετο δοκάρι

29′ Νέο διαγώνιο σουτ του Σπυρόπουλου, μετά από μπαλιά του Φερφελή, η μπάλα περνάει μόλις άουτ

48′ Σουτ του Αυγενικού, από ευνοϊκή θέση, η μπάλα ελάχιστα άουτ

52′ Σέντρα του Τζόκιτς, κεφαλιά από τον Φερφελή, καταπληκτική επέμβαση του Παπαδόπουλου σε κόρνερ

55′ Γυριστό βολέ του Φερφελή, η μπάλα άουτ, με τον Παπαδόπουλο να ελέγχει την πορεία της

66’ Ο Ούμπιντες με μακρινό φάουλ γεμίζει για τον Ζησόπουλο που επιχειρεί τακουνάκι με τον Πίτκα να μην αιφνιδιάζεται και να μπλοκάρει

71′ Πέναλτι ζητούν οι Περιστεριώτες όταν πέφτει κάτω ο Λημνιός από την πίεση του Κοτσώνη, με τον διαιτητή να δίνει άουτ

77’ Σέντρα του από δεξιά ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από τον Φερφελή άστοχη

89′  Ο Λημνιός από θέση μέσα δεξιά σουτάρει, η μπάλα κοντράρει στα σώματα και καταλήγει κόρνερ.

Συνθέσεις ομάδων

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος (46’ Καραγιάννης), Παπαργυρίου, Κοτσώνης, Βαλιός, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης (83’ Μανιάς), Τζόκιτς, Φερφελής, Αυγενικού, Τσούκαλος (70’ Πατσαρούχας).

Ατρόμητος (Κορακάκης): Παπαδόπουλος, Κοντοές, Ζησόπουλος, Φυτανίδης, Κατράνης, Μπάγκα, Ούμπιντες, Μπρίτο (59’ Βασιλείου), Τόνσο (61’ Κυριακίδης), Λημνιός, Ντάουντα (68’ Λε Ταλέκ).

Διαιτησία: Κουτσιαύτης (Άρτας), Βέρρης (Λέσβου)-Κοντιζάς (Πειραιά)

πηγή: efthia