Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024

ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ από τα τελευταία παιχνίδια του τουρνουά μπάσκετ Καρπενησίου - Τα αποτελέσματα, οι επόμενες αγωνιστικές και η βαθμολογία της διοργάνωσης

Στην 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων έχει φτάσει η διοργάνωση του μπάσκετ και μέχρι στιγμής η νίκη που ξεχώρισε ήταν αυτή του Sporting επί της Παρέας στην παράταση, αλλά και του Πρωτέα επί των Ψηλών Βουνών, με άκρως χιτσκοκικό φινάλε.

1

(4η αγωνιστική)
Ψηλά Βουνά - Πρωτέας 68 - 69: Ο Πρωτέας πήρε τη νίκη στο ντέρμπι κόντρα στα Ψηλά Βουνά, τα οποία πάντως κέρδισαν τις εντυπώσεις (10/5, 18:00).

Άσχημο παιχνίδι έπαιξε η μπάλα στον Σταλίκα. Με το σκορ στο 68-69, 6 δεύτερα πριν το τέλος, εκτελώντας τη δεύτερη βολή, η μπάλα “έσκασε”4 φορές στο σίδερο και δεν βρήκε διχτάκι!

(4η αγωνιστική) Forestry Force - Ντόπιοι 49 - 73: Πρώτη πειστική εμφάνιση για τους Ντόπιους, που σκόρπισαν με 24 πόντους τους φοιτητές (10/5, 20:00).

Λείπει ο σκόρερ και η δημιουργία από τους Forestry, που σημείωσαν τη δεύτερη ήττα τους.

(4η αγωνιστική) Sporting - Παρέα 80-72 (68-68 κ.δ.): Εκπληκτικό ματς με συναρπαστική εξέλιξη που ανέδειξε νικητή τον Sporting στην παράταση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 12/5 (20:00).

Στην παράταση, η Παρέα προηγήθηκε με 70-72, όμως στην συνέχεια “κόλλησε” και έτσι ο Sporting με 10-0 σερί πήρε τη νίκη. Από άλλο... πλανήτη ο διαστημικός Χοντρός, που πέτυχε 38 πόντους!!

(4η αγωνιστική) Remal Madrid - Εύρυτος 31 - 52: Εύκολα ο Εύρυτος επικράτησε της Ρεμάλ με 21 πόντους διαφορά, ντουμπλάροντας τις νίκες του (12/5, 18:00).

Στο δεύτερο 20λεπτο ανήκε στους “κιτρινόμαυρους”, οι οποίοι ξέφυγαν με 7 πόντους στο 30’, ενώ κυριάρχησαν απόλυτα στο 4ο με επιμέρους σκορ 4-18.

(5η αγωνιστική) Remal Madrid - Παρέα 47 - 61: Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα η Παρέα επικράτησε με 61-47 της Ρεμάλ (15/5, 17:00).

Οι “πορτοκαλί” δεν είχαν συνοχή στο παιχνίδι τους, όμως ήταν ποιοτικά ανώτεροι του αντιπάλου και πήραν τη νίκη φορτσάροντας στο 3ο δεκάλεπτο.

(5η αγωνιστική) Sporting - Forestry 49 - 46: Δύσκολη και οριακή νίκη για τον Sporting επί των μαχητικών φοιτητών με 49-46 (15/5, 17:00).

Οι φοιτητές παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι (συγκριτικά με άλλα ματς), όμως στα κρίσιμα σημεία φάνηκε πως δεν είχαν την ψυχραιμία να πάρουν τη νίκη.