Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

ev media-logo

Θετική πρεμιέρα με επιβλητική νίκη για τους παίδες του Άτλαντα με 76-61, κόντρα στη δυνατή ομάδα των Μπούκαλη [ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ]

Άνετη νίκη πέτυχε ο Άτλας επί των Μπούκαλη με 76-61, κάνοντας θετική αρχή στο πρωτάθλημα παίδων (25/9, 12:00, Κλειστό Καρπενησίου).

1

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό πρώτο μέρος, η ομάδα του Άτλαντα ήταν καταιγιστικόή στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου έπαιξε για περίπου επτά (7) λεπτά εκπληκτικό μπάσκετ. Τα Μπούκαλη προσπάθησαν να αντιδράσουν μειώνοντας έως το -9 (63-54), όμως η ποιοτική ανωτερότητα του Άτλαντα σε όλους τους τομείς του έδωσε τη νίκη και μάλιστα με διαφορά 15 πόντων.

10λεπτα: 14-16, 36-34, 59-47, 76-61

* Πολυτιμότερος του αγώνα ο σέντερ Δ. Σεργιανάι με 27 πόντους. Στους 20π. σταμάτησε ο Σταματόπουλος.

* Με 36-25 είχε επικρατήσει στο φινάλε της περσινής σεζόν ο Άτλας στην κατηγορία των παμπαίδων, νίκη που του χάρισε την πρωτιά στον όμιλο.
* Πολλά παράπονα από τους παίχτες του είχε ο Πιτσιλιώνης, που έκανε συνεχώς παρατηρήσεις σε ατομικά κυρίως λάθη στο κομμάτι της τακτικής.

2

Συνθέσεις ομάδων

Άτλας (Άγ. Σαμαντάς): Μπίκας 2, Κατσαρός 2, Τομαράς, Κάππας 14, Κ. Σεριανάι, Μανταλιός, Ελεζάι 2, Ανδρέου 9 (1), Δ. Σεριανάι 27 (1), Μπουμπουρής, Δροσίνης 4, Μήτσιος 16

Μπούκαλη (Φ. Πιτσιλιώνης): Παπαγεωργίου 10, Αναγνωστόπουλος 1, Γεωργούσης 15 (1), Σταματόπουλος 20 (5), Μωυσόγλου, Γκούμας 5, Πατάγιας, Τυμπλαλέξης 8, Ντρούκας, Παπαδήμας Π., Ε. Παπαδήμας 2, Κ. Παπαδήμας

Διαιτητής: Αθ. Χουσιάδας (Ανατολικής Στερεάς/ Εύβοιας). Γραμματεία: Αθ. Γιαννόπουλος & Χρ. Κοσμάς (Ανατολικής Στερεάς/ Εύβοιας) - Γιάννης Μπουμπουρής