Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024

ev media-logo

Μεγάλη νίκη για την Π.Α.Κ. στην παράταση επί της Αναγέννησης Λαμίας 66-59 - Σεφτέ με νίκη χαρακτήρα για τους Ευρυτάνες εφήβους

Μεγάλη νίκη χαρακτήρα έδειξαν οι έφηβοι της ΠΑΚ, που επικράτησαν στην παράταση της Αναγέννησης στο Κλειστό Καρπενησίου (30/9, 14:00)

1

Σε ματς για γερά νεύρα, οι έφηβοι της ΠΑΚ με συγκλονιστική προσπάθεια και προσήλωση στο πλάνο πέτυχαν σημαντική νίκη, παραμένοντας στο κόλπο κατάληψης της δεύτερης θέσης.

Ανώτερη στο πρώτο μέρος η Ακαδημία πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 11 πόντων, όμως στην επανάληψη οι Φθιωτοί αντέδρασαν “κλείνοντας” την ψαλίδα στο +4 υπέρ τους. Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας απέκτησε άγρια ομορφιά με τους φιλοξενούμενους να στέλνουν το ματς στην παράταση με δίποντο, 3” πριν τη λήξη. Στην παράταση, οι Ευρυτάνες παρά το σοκ, δυνάμωσαν αμυντικά, ήταν εύστοχοι στις προσπάθειές τους και πήραν έτσι το σημαντικό δίποντο.

* Τους 49 από τους 66 πόντους της ΠΑΚ πέτυχαν οι Νούλας (49)-Τσιώλης (21), που πήραν την πλειοψηφία των επιθέσεων.

* Από τους ηττημένους τρεις παίχτες πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Καραχάλιο να είναι πρώτος σκόρερ με 18π.

2

Συνθέσεις ομάδων

Π.Α.Κ. (Φ. Ζαχαρόπουλος): Μοτσιόλας 5, Σβερώνης, Γραμματίκας, Νούλας 28, Μπίκας, Τσιώλης 21, Τσιαμάκης 2, Τόλης, Καραθάνος 8, Καραμπάς 2, Μαντζαφίνης, Καραγιάννης

Αναγέννηση (Κουμπούρας): Αντωνόπουλος 17, Καραχάλιος 18, Στασινός 9, Λαδάς, Κουτσούμπας 10, Τσουκάρας, Κωστάρας 5

Διαιτητής: Αθ. Χουσιάδας (Ένωση Ανατολικής Στερεάς/ Εύβοιας). Γραμματεία: Αθ. Γιαννόπουλος- Χ. Κοσμάς (Ένωση Ανατολικής Στερεάς/ Εύβοιας)-Β. Ρουμελιώτης