Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024

[2ος αγώνας προημιτελικών] Δυτική Φραγκίστα - Α.Π. ΠΑΟΚ 0 - 2: Πτήση... "δικεφάλου" στα ημιτελικά [ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ]

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 της Φραγκίστας, παρά το 2-3 του πρώτου αγώνα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου (Εθνικό στάδιο, 14/10, 16:00).

1

Ο ΠΑΟΚ έδειξε πως ήθελε περισσότερο το παιχνίδι και παρά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι με 3-2, κέρδισε 2-0 με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο κακό πρώτο μέρος, ένα πανέμορφο σουτ έκρινε το σκορ μέχρι το 45’, καθώς η Φραγκίστα των 10 παιχτών δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική.

Στο β’ μέρος, η Φραγκίστα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησε ορισμένες φάσεις, όμως δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ, που θα ισοδυναμούσε με... μισή πρόκριση. Ο “δικέφαλος” ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και σε μία από αυτές κατάφερε να φτάσει στο 0-2 (σκορ πρόκρισης), το οποίο διατήρησε έως το τέλος.

2

Κυριότερες φάσεις

1ο ημίχρονο: Στο ημίωρο, ο Βουτσέλης εξαπέλυσε οβίδα, που κατέληξε στα δίχτυα, αφήνοντας “άγαλμα” τον Γαλανό (0-1). Στο 34’, ο Ι. Μπισμπίκης συνέκλινε και παράλληλα με το τέρμα σούταρε, αλλά ο Πλάκας μπλόκαρε.
Λίγο μετά η προσπάθεια του Ρέπα από τα δεξιά πέρασε μόλις άουτ, ενώ σωστά αντέδρασε ο Πλάκας σε νέο σουτ του Ι. Μπισμπίκη λίγο πριν την ανάπαυλα.

3

2ο ημίχρονο: Στο 54ο λεπτό, ο Μπούκας ελευθερώθηκε από ένα αντίπαλο και σούταρε, χωρίς όμως να βρει στόχο. Το... άτσαλο πλασέ του Βουτσέλη στο 62’, αν και βρέθηκε τετ α τετ, πέρασε παράλληλα και βγήκε ασίστ για τον Μαστρογιάννη, ο οποίος σε άδεια εστία σημείωσε το 0-2.

Στο 65’, σουτ του Μαστρογιάννη μετά από ριμπάουντ σε απόκρουση του Σάλτη, σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Στο 83ο λεπτό,  φάουλ του Μπούκα από δεξιά, κεφαλιά του Ι. Μπισμπίκη απέκρουσε ο Πλάκας, ενώ στη συνέχεια κεφαλιά του Πολύζου πέφτοντας πέρασε άουτ. Ίδια κατάληξη είχε προσπάθεια του Ι. Μπισμπίκη στο 87ο λεπτό, στην απέλπιδα προσπάθεια να σκοράρει.

4

Το φιλμ του αγώνα

Γκολ: (30’) Βουτσέλης, (62’) Μαστρογιάννης. Διακριθέντες: Μπούκας (Φραγκίστα) - Βουτσέλης, Πλάκας, Τσάρας, Μαστρογιάννης (ΠΑΟΚ)

Στο… παρασκήνιο
* Όπως είχαμε ενημερώσει στα evrytanika.gr από την περασμένη Παρασκευή 13/10, η Φραγκίστα δεν αιτήθηκε να αγωνιστεί ως γηπεδούχος στο Εθνικό στάδιο, καθώς το Κερασοχώρι, που χρησιμοποιεί ως έδρα ήταν (σύμφωνα με τον Πρόεδρο Χρήστο Γαλανό-φωτογραφία κάτω) σε τραγική κατάσταση.

5

* Με 10 παίχτες αγωνίστηκε στο πρώτο μέρος η Φραγκίστα. Στο ημίχρονο, προστέθηκαν οι Μπούκας-Γενιτσαρόπουλος που απουσίαζαν, εκ των οποίων ο πρώτος μπήκε ως αλλαγή στη θέση του Γαλανού (τέρμα ο Σάλτης), ενώ ο δεύτερος είχε δηλωθεί στην 11αδα.

* Ντεμπούτο για τους Ε. Μάκκα και Γκορόγια, εκ των οποίων ο πρώτος παίζει για πρώτη φορά εκτός Κρέντης.

6

* Τον Αίολο θα αντιμετωπίσει σε διπλά παιχνίδια η ομάδα του ΠΑΟΚ.

* Την ερχόμενη Παρασκευή 20 Οκτωβρίου στις 16:00, στο Αθλητικό κέντρο Καρπενησίου θα πραγματοποιηθεί ο αγιασμός των τμημάτων του ΠΑΟΚ, ενώ το "παρών" αναμένεται να δώσει εκπρόσωπος της ΠΑΕ.

7

Συνθέσεις ομάδων

Φραγκίστα (Χρ. Γαλανός): Γαλανός (46’ Μπούκας), Γκορόγιας, Φ. Μπισμπίκης, Ι. Μπισμπίκης, Χ. Σάλτης, Μάκκας, Λάμπρου, Αγ. Σάλτης, Πολύζος, Ζήκας, Γενιτσαρόπουλος.

ΠΑΟΚ (Γ. Χρυσαφόπουλος): Πλάκας, Τσάκνης, Μπαρλάς (46’ Κατσαρός), Τσάρας, Παπαροϊδάμης, Νεραντζάκης (71’ Κουρκούνης), Βουτσέλης (82’ Φλωράκης), Μαστρογιάννης, Τόλης, Ρέπας (46’ Ζανιάς), Ρουμελιώτης.
Διαιτητής: Δημήτρης Κουρλός. Βοηθοί: Σπύρος Μπύρος - Θοδωρής Κατσαρός (ΕΠΣ Ευρυτανίας)