Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024

Ήττα στα... σημεία για την ομάδα εφήβων της Π.Α.Κ. από τον Άρη Σπερχειάδας με 58-61. Παράπονα εξέφρασε ο coach Ζαχαρόπουλος

Στις λεπτομέρειες η ΠΑΚ, που διαμαρτύρεται για τη διαιτησία ηττήθηκε από τον Άρη Σπερχειάδας με 61-58 στο Κλειστό Καρπενησίου (22/10, 13:00).

1

Ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του το  παιχνίδι με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, χωρίς  καμία να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό της. Στο α’ ημίχρονο, οι Ευρυτάνες ήταν καλύτεροι, πηγαίνοντας με προβάδισμα 4 πόντων στα αποδυτήρια. Στην 3η περίοδο, οι Φθιωτοί μπήκαν πιο δυνατά ανέτρεψαν το σκορ, όμως παρά το 35-40, η ΠΑΚ επέστρεψε με προσπάθειες κυρίως από μέση απόσταση. Στο 31’, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 6 (49-43), όμως στο 34’ οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι (51-56) και παρά τις προσπάθειες των “μπλε” κράτησαν τη νίκη μέχρι τέλους.

2

* Έντονα παράπονα από τη διαιτησία έχει η ΠΑΚ. Μάλιστα, η υπόδειξη βημάτων από την κα. Ζαφείρη εξόργισε τους πάντες στο γήπεδο, στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 55-57. Η ρέφερι μάλιστα μετά τις αντιδράσεις “έβαλε το κερασάκι στην τούρτα”, δίνοντας και τεχνική ποινή και νέα κατοχή της μπάλας στον ΑΡΗ.

* Πρώτοι σκόρερ των Ευρυτάνων οι Νούλας (26π.)-Τσιώλης (15π.), οι οποίοι ωστόσο ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Κορυφαίος του αγώνα και των νικητών ο Ξανθόπουλος με 26π.

* Πρώτη νίκη για τον ΑΡΗ Σπερχειάδας και πρώτη εντός έδρας ήττα για την ΠΑΚ.

3

* Αιχμηρή ανακοίνωση εξέδωσε ο προπονητής της ΠΑΚ Φώντας Ζαχαρόπουλος μέσω της ιστοσελίδας του συλλόγου, όπου αναφέρει μεταξύ άλλων: «…κάποιοι εκμεταλλεύτηκαν την ιδιότητά τους ως διαιτητές και πήραν πάνω τους τη φράση “άρχοντας του αγώνα”, με σκοπό να δωρίσουν ένα παιχνίδι στον αντίπαλο που αγωνίστηκε φιλότιμα, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν άξιζε τη νίκη (…) όσοι ήταν στο γήπεδο είδαν αποφάσεις που μόνο ανθρώπινα λάθη δεν μπορούν να χαρακτηριστούν και έκριναν ξεκάθαρα αποτέλεσμα. Δεν θέλω οι παίκτες μου να παρασυρθούν και να κρίνουν την έκβαση του αγώνα μόνο στις διαιτητικές αποφάσεις αλλά και στα δικά μας λάθη. Αλλά δεν θα ανεχτώ διαιτητικές αποφάσεις από “διαπιστευμένους” διαιτητές που πήραν εν μία νυκτί την πιστοποίησή τους…». Διαβάστε ολόκληρη την ανακοίνωση του κ. Ζαχαρόπουλου ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ

20

* Γύρω στα 90 άτομα παρακολούθησαν τον αγώνα από την εξέδρα του Κλειστού.

* Ντροπιαστική συμπεριφορά από 5-6 θερμόαιμους Ευρυτάνες, που επιδόθηκαν σε σωρεία εμετικών και υβριστικών συνθημάτων.

4

10λεπτα: 18-17, 33-29, 46-43, 58-61

Συνθέσεις ομάδων

Π.Α.Κ. (Φ. Ζαχαρόπουλος): Παπαγεωργίου 1, Μοτσιόλας, Γραβάνης, Νούλας 26, Μπίκας 2, Τσιώλης 15, Τσιαμάκης, Καραντάνας, Γραμματίκας, Ντότσικας 2, Μαντζαφίνης, Καραμπάς 12.

Άρης (Δ. Έλληνας): Θ. Έλληνας, Ντάσιος 13, Τσούμας, Καραματσούκης 2, Ρέντζης 10, Ζάχος, Έλληνας 2, Φλέγκας 4, Δημητρίου 4, Καραντζούνης, Ξανθόπουλος 26, Κομματάς.

Διαιτητής: Ευαγγελόπουλος-Ζαφείρη. Γραμματεία: Θανάσης Γιαννόπουλος-Χρήστος Κοσμάς (Ανατ. Στερεάς/ Εύβοιας)-Μιχάλης Νούλας