Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024

ev media-logo

Ευρυτανικό «χρώμα» στον Ημιμαραθώνιο Σπερχειού. Καρπενησιώτες και δρομείς ευρυτανικής καταγωγής στα 21 και 5 χιλιόμετρα

Παρά τον βροχερό καιρό, εκατοντάδες άνθρωποι πήραν μέρος, την Κυριακή 25/2, στον 3ο Ημιμαραθώνιο Σπερχειού «Αθανάσιος Ακρίδας», με σημείο εκκίνησης και τερματισμού την κεντρική πλατεία Σπερχειάδας. Ο κύριος αγώνας είχε μήκος 21,1 χλμ, ενώ διεξήχθησαν επίσης ο «Λαϊκός αγώνας - Καλύβα Στεφανή» (5 χλμ), αγώνας δυναμικού βάδην 11 χλμ και παιδικός αγώνας των 1,1χλμ. Πρόκειται για μια αθλητική διοργάνωση που έχει γίνει θεσμός πλέον στη δυτική Φθιώτιδα, με διοργανωτή τον Ποδηλατικό Άθλο Ρούμελης. Από τη γραμμή της εκκίνησης δεν θα μπορούσαν να λείπουν δρομείς από το Καρπενήσι, καθώς η κοντινή απόσταση από τη Σπερχειάδα έδωσε επιπλέον κίνητρο συμμετοχής στον αγώνα.sperxeiada imimarathonios

Συμμετοχές και αποτελέσματα

Στα 5000μ, ο Σταυρός Αντωνίου ήταν εξαιρετικός και τερμάτισε 7ος (σε σύνολο 74 δρομέων) με χρόνο 21.50, ενώ τον ακολούθησε στην 8η θέση ο Πάνος Κοντοπάνος με 22.10. Ο Ηλίας Αποστόλου κατετάγη 15ος με 25.10, ενώ ο Δημήτρης Κολλημένος ήταν 30ος με 28.47.

Ευρυτανική εκπροσώπηση υπήρξε (και μάλιστα επιτυχημένη) και στα 21χλμ, εκεί όπου ο Θανάσης Τζαβαλής (το γένος Γερονίκου) κέρδισε τη 10η θέση ανάμεσα σε 134 αθλητές, με επίδοση 1.31.24. Στον ίδιο αγώνα, ο Κώστας Μπακογιάννης ήταν 32ος με 1.42.26, ο Γιώργος Χαβέλος 46ος με 1.48.52, ο ακούραστος Στέφανος Σταμέλλος (από τα Πετράλωνα) τερμάτισε στην 59η θέση με 1.52.00 και ο Δομνιστιάνος Σπύρος Βαμβάτσικος αναδείχτηκε 92ος με χρόνο δύο ώρες.

Και σε 50άρι

Ευρυτανικό στοιχείο είχε, εξάλλου, ένας ακόμα αγώνας δρόμου. Ο Κων/νος Κυρίτσης, με καταγωγή από τους Κορυσχάδες, έτρεξε σε αγώνα… 50χλμ στην Ψάθα Αττικής. Με χρόνο λίγο πάνω από 5 ώρες, τερμάτισε στην 22η θέση σε σύνολο 58 δρομέων.