Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024

Πρώτος στην Ελλάδα ο Γιάννης Αντωνίου. Ο αθλητής του ΕΟΣ Καρπενησίου αναδείχθηκε Πρωταθλητής στο Σλάλομ

Με εξαιρετικό τρόπο οδεύει προς το τέλος της η τρέχουσα αγωνιστική σεζόν για τον Ευρυτάνα χιονοδρόμο Γιάννη Αντωνίου.antoniou-giannis-arxeio1

Ο 23χρονος αθλητής του ΕΟΣ Καρπενησίου, που πριν από λίγες εβδομάδες πήρε μέρος στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες της Ν. Κορέας, ήταν ο μεγάλος νικητής της κατηγορίας Αντρών στο πανελλήνιο πρωτάθλημα αλπικών αγωνισμάτων, που διεξήχθη στη Βίγλα Πισοδερίου από τις 23 έως τις 25 Μαρτίου.

Την πρώτη ημέρα, στο αγώνισμα της Τεχνικής κατάβασης (SL), με συνολικό χρόνο 1:35:17 και 29,36 βαθμούς FIS, ο Γιάννης κέρδισε το χρυσό μετάλλιο ενώ ήταν και 1ος νικητής στη συνολική κατάταξη. Τη 2η ημέρα, στο αγώνισμα της Γιγαντιαίας Κατάβασης (GS), ο Ευρυτάνας χιονοδρόμος στάθηκε άτυχος, δεν ολοκλήρωσε την πρώτη κατάβαση και ακυρώθηκε.

Η σεζόν ολοκληρώνεται για τον Αντωνίου λίγο πριν το Πάσχα, ενώ προσεχώς ακολουθούν αγώνες εκτός συνόρων, με πρώτο σταθμό το Μπάνσκο της Βουλγαρίας.