Σάββατο, 20 Απριλίου 2024

Εντυπωσιακή Αρωνιάδα στη Ρόδο. Η Καρπενησιώτισσα δρομέας ήταν νικήτρια στα 5χλμ του 5ου διεθνούς Μαραθωνίου

Μεγάλη ευρυτανική επιτυχία σημειώθηκε στον 5ο Διεθνή Μαραθώνιο Ρόδου και πιο συγκεκριμένα στη διαδρομή των 5 χιλιομέτρων. Η 25χρονη Μαγδαληνή Αρωνιάδα, από το Καρπενήσι, έτρεξε την απόσταση σε 22 λεπτά και 56’’ και τερμάτισε νικήτρια, αφού ήταν η πιο γρήγορη σε σύνολο 580 γυναικών από την Ελλάδα και το εξωτερικό!aroniada-magd-rhodes-2018

Η αθλήτρια της Παναχαϊκής, που έχει ατομικό ρεκόρ στα 5χλμ χρόνο 00:21:30, βρέθηκε σε εξαιρετική κατάσταση και κατάφερε να ανέβει με… άνεση στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, καθώς η δεύτερη δρομέας πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σχεδόν δύο λεπτά αργότερα από την Αρωνιάδα. Ενδεικτικό είναι πως η Καρπενησιώτισσα βρέθηκε στην 22η θέση της Γενικής Κατάταξης, σε σύνολο 1100 δρομέων.

Περισσότεροι από 3.000 αθλητές πήραν μέρος στις διαδρομές του 5ου διεθνούς Μαραθωνίου στο «σμαραγδένιο νησί».