Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024

Εκπληκτικοί Ευρυτάνες στο Ζαγόρι! Μπίκα και Ελευθερίου στο βάθρο, συγκινητικός στα 80 χιλιόμετρα ο Νίκος Λιάπης

Ένας από τους πλέον φημισμένους και επιτυχημένους αγώνες βουνού στην Ελλάδα, το Zagori Mountain Running, πραγματοποιήθηκε στο Ζαγόρι το Σαββατοκύριακο 20-22 Ιουλίου 2018, για 8η συνεχή χρονιά.

Σχεδόν 1600 αθλητές, άνδρες και γυναίκες, από την Ελλάδα και το εξωτερικό, συμμετείχαν στους αγώνες ορεινού τρεξίματος των 80, 42, 21 και 10 χιλιομέτρων, τρέχοντας στους ορεινούς όγκους της Τύμφης και του Ζαγορίου.mpika-eleftheriou-liapis-zagori2018

Υπόθεση Ευρυτάνων

Τι και αν είχαν σκληρό ανταγωνισμό; Οι Ευρυτάνες δρομείς απέδειξαν για πολλοστή φορά πως διαθέτουν υψηλό επίπεδο, στόφα νικητή και μεγάλα αποθέματα ψυχικής και σωματικής δύναμης.

Αρχικά, η Δήμητρα Μπίκα (La Sportiva), τρέχοντας στον Ημιμαραθώνιο των 21 χιλιομέτρων, ήταν εντυπωσιακή, καθώς ολοκλήρωσε τη διαδρομή σε χρόνο κάτω από δύο ώρες (1.58.08), επίδοση που της χάρισε την 1η θέση στις Γυναίκες (9η στη Γενική). Στον αγώνα τερμάτισαν περισσότεροι από 500 αθλητές και αθλήτριες.

Στα 44 χιλιόμετρα έτρεξε ο Μεγαλοχωρίτης Δημήτρης Ελευθερίου (Dynafit), που είχε να αντιμετωπίσει δυνατό ανταγωνισμό, ωστόσο όχι μόνο ανταποκρίθηκε με επιτυχία αλλά κατόρθωσε να ανέβει στο βάθρο των νικητών! Ο 33χρονος αθλητής κάλυψε την απόσταση σε 4.54.59 και κέρδισε επάξια την 3η θέση, σε έναν αγώνα όπου πήραν μέρος 311 δρομείς.

Την ίδια ώρα, έναν πραγματικό αγωνιστικό άθλο έφερε εις πέρας ο επίσης Μεγαλοχωρίτης Νίκος Λιάπης, που έτρεξε σερί για περισσότερες από… 16 ώρες (!), στη μεγάλη, απαιτητική διαδρομή των 80χλμ. Ο Ευρυτάνας δρομέας κατάφερε, μάλιστα, να μπει στην πρώτη 100άδα, καθώς η επίδοση 16.26.09 του έδωσε την 96η θέση σε σύνολο 203 ατόμων.