Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024

Επιστροφή στη δράση μετά από 6 μήνες, για Ελευθερίου και Κολόκα. Αμφότεροι στο βάθρο σε αγώνα στο Μέτσοβο

koloka-eleftheriou-metsovo1

Η ελληνική κοινότητα του ορεινού τρεξίματος βρίσκεται σχεδόν… παροπλισμένη τους τελευταίους μήνες, καθώς τα νέα δεδομένα λόγω κορονοϊού έχουν οδηγήσει σε διαδοχικές ακυρώσεις αγώνων ανά την επικράτεια.

Στο Μέτσοβο, το διήμερο 29-30 Αυγούστου, πραγματοποιήθηκε, με αυστηρή τήρηση του υγειονομικού πρωτοκόλλου, η διοργάνωση Ursa Trail 2020, που περιλάμβανε μια σειρά από διαδρομές -από 11 μέχρι… 100 χιλιομέτρων. Στα όμορφα βουνά και μονοπάτια της δυτικής Πίνδου, βρέθηκαν και δύο «δικά» μας παιδιά, ο Δημήτρης Ελευθερίου και η Φωτεινή Κολόκα, από το Μεγάλο Χωριό Ευρυτανίας. Οι δύο αθλητές πέτυχαν να διακριθούν σε σκυταλοδρομία και ατομικό αγώνα, αντίστοιχα.

Πιο ειδικά, το Σάββατο (29/8), ο Ελευθερίου ήταν ένας από τους τρεις δρομείς στην ομάδα σκυταλοδρομίας που κέρδισε τη 2η θέση στον μεγάλο αγώνα των 100χλμ (με χρόνο περίπου δέκα ώρες συνολικά). Ο 35χρονος κάλυψε το 1/3 του αγώνα (περίπου 34χλμ).

Την επόμενη ημέρα (30/8) η Κολόκα ήταν 2η στην Κατηγορία Γυναικών στη διαδρομή των 21χλμ (επίδοση 2:24:43).