Σάββατο, 20 Απριλίου 2024

Με χρώμα ευρυτανικό ο 31ος Μαραθώνιος Αθηνών. Οι Ευρυτάνες που έτρεξαν στην κλασική διαδρομή και τους αγώνες 5 & 10χλμ

Μια μεγάλη γιορτή του αθλητισμού φιλοξένησε την περασμένη Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013 η Αθήνα. Ο 31ος Κλασικός Μαραθώνιος των 42,195 χιλιομέτρων, καθώς και οι μικρότεροι σε απόσταση αλλά με εξίσου μεγάλη συμμετοχή αγώνες των 5 και 10 χλμ, αποτέλεσαν πόλο έλξης για χιλιάδες -ερασιτέχνες και επαγγελματίες- αθλητές από κάθε γωνιά του πλανήτη.

marathonios-2013-ekkinisi

Η Αθήνα είδε περισσότερους από 24.000 δρομείς να τερματίζουν στο Καλλιμάρμαρο και χιλιάδες ακόμα θεατές και εθελοντές να αποθεώνουν τη δύναμη της θέλησης και της επιμονής.

Οι ευρυτανικές συμμετοχές

Στον Μαραθώνιο

Για μια ακόμη χρονιά, μεταξύ των αθλητών που πήραν θέση στην εκκίνηση του κλασικού μαραθωνίου βρέθηκαν και ερασιτέχνες δρομείς από τον νομό Ευρυτανίας, οι οποίοι ταξίδεψαν ως την Αθήνα αποκλειστικά και μόνο για να συμμετάσχουν στον σπουδαίο αγώνα.

Μπορεί ο καιρός να επιβάρυνε το ούτως ή άλλως δύσκολο έργο των μαραθωνοδρόμων, αφού οι υψηλές θερμοκρασίες, η υγρασία και ο αντίθετος άνεμος δεν ευνοούσαν ιδιαίτερα, ωστόσο τουλάχιστον πέντε (5) αθλητές από την Ευρυτανία έτρεξαν την κλασική διαδρομή και -κυρίως- κατάφεραν να τερματίσουν.

Ο 28χρονος Δημήτρης Ελευθερίου (ΕΟΣ Καρπενησίου) διήνυσε τα 42χλ σε 3 ώρες, 5 λ. και 7’’, καταλαμβάνοντας έτσι την 136η θέση ανάμεσα σε περίπου 9.000 αθλητές, επιτυχία αναμφίβολα σημαντική. Μάλιστα βελτίωσε τον αντίστοιχο περυσινό του χρόνο (3.07.20 το 2012).

Καλή επίδοση και για τον Αλέκο Λαμπράκη (42χρ., Ορειβατικό Καταφύγιο Βελουχίου & Marathon Club), ο οποίος τερμάτισε σε χρόνο 3:28:11 (3.32.12 αντίστοιχα πέρυσι), όντας 561ος στη γενική κατάταξη.

Την ίδια στιγμή ο 37χρονος Νίκος Λιάπης (Μεγάλο Χωριό) ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 4ω, 51’ και 41’’ (5284ος στη γεν. σειρά).

Τέλος, ο ευρυτανικής καταγωγής 33χρονος Παναγιώτης Καλοζούμης τερμάτισε σε 5:04:19 και ο Χριστόφορος Τσιάκαλος (διαμένει μόνιμα στο Μεγ. Χωριό) σε 4:56:08.

Στα 5 χλμ και 10 χλμ

Εκτός όμως από τον κλασικό μαραθώνιο, ευρυτανική εκπροσώπηση είχαμε και στους αγώνες των 5 και 10 χλμ που προηγήθηκαν και συγκέντρωσαν συνολικά 13.000 αθλητές/τριες.

Στα 10 χιλιόμετρα, η Αλεξάνδρα Πανοπούλου έτρεξε σε χρόνο 53’ και 46’’ και κέρδισε έτσι την 184η θέση στην κατηγορία των γυναικών, ενώ η 17χρονη Φωτεινή Κολόκα πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 54’ και 19’’, 5η στην κατηγορία γυναικών 15-18χρ.

Η Φωτεινή Γιαννακοπούλου, τέλος, έτρεξε τα 5 χλμ σε 27 λεπτά και κατέλαβε την 606η θέση στη γεν. σειρά, 93η στην κατηγορία των γυναικών.

Για την ιστορία, νικητής του 31ου Κλασικού Μαραθώνιου της Αθήνας ήταν ο Yego Hillary Kipkogei 2:13.59, δεύτερος τερμάτισε ο Kimeli Dicson με 2:14:40 και τρίτος ο Rutoh David Kipkorir με 2:14:47. Πρώτος Έλληνας τερμάτισε ο Μερούσης με 2:24:09 και ακολούθησαν οι Πούλιος (2:25:37) και Θεοδωρακάκος (2:27:18).

Η Τίνα Κεφαλά, η οποία έκανε μέρος της προετοιμασίας της στο Καρπενήσι, κατετάγη 2η στις γυναίκες στα 10χλμ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα, στο αγώνισμα του μαραθωνίου (γυναίκες), ανήκει στη Δήμητρα Παπασπύρου, τη σπουδαία αθλήτρια από το Στένωμα της Ευρυτανίας, η οποία το ’89 έτρεξε στο Βερολίνο σε 2 ώρες 34' και 24''.