Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

[Παμπαίδες] Άγγιξαν τη νίκη οι Ευρυτάνες, που ηττήθηκαν με 43-41 από την Αναγέννηση στη Λαμία

Την καλύτερη της εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα Παμπαίδων της ΠΑΚ κόντρα στην Αναγέννηση, όμως επέδειξε... αυτοκτονικές τάσεις, με αποτέλεσμα να χάσει την ευκαιρία για το μεγάλο διπλό στη Λαμία (8/4, 16:00).

1

Σαφώς, βελτιωμένοι και με περίσσιο πάθος, οι παμπαίδες της Π.Α.Κ. άγγιξαν τη νίκη, όμως ορισμένα λάθη, κυρίως στον τομέα των αμυντικών ριμπάουντ τούς στέρησαν τη μεγάλη νίκη.

Η Ακαδημία μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και πήρε ένα σαφές προβάδισμα στο πρώτο 8λεπτο (8 - 19), το οποίο όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, καθώς δέχτηκε 25 πόντους, πέτυχε μόλις 4 και έτσι βρέθηκε στο -10 (33 - 23)!

Στην 3η περίοδο, οι Ευρυτάνες επέστρεψαν δυναμικά, βρήκαν λύσεις και με επιμέρους σκορ 2-16 (!) βρέθηκαν στο +4 (35-39). Επιδεικνύοντας όμως, τάσεις τύπου “Δόκτωρ Τζέκιλ και μίστερ Χάιντ” στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο, έχασαν το παιχνίδι.

Το αποτέλεσμα κρίθηκε από τους μόλις δύο πόντους, που σημείωσε η Ακαδημία στην τελευταία περίοδο, αλλά κυρίως τα 8 (!) επιθετικά ριμπάουντ που πήρε η Αναγέννηση στα τελευταία 1’ 20’’, που τής έδωσαν δεύτερες και τρίτες επιθέσεις και μαζί τη δυνατότητα να ανατρέψουν από 39 - 41 στο τελικό 43 - 41.

* Την τεχνική ηγεσία των παμπαίδων της Αναγέννησης είχε ο Χρήστος Τσακωνίτης, που είναι ο γκαρντ της αντρικής ομάδας.
Περίοδοι: 8 - 19, 33 - 23, 35 - 39, 43 - 41

4

Συνθέσεις ομάδων

Αναγέννηση Λαμίας (Χρήστος Τσακωνίτης): Κεραμάρης 11, Παππάς 4, Καραγιάννης 4, Τσιγάνης, Λαδάς 10, Κουμπούρας 6, Σταυρομήτρος 4, Λάμπρου, Κολοκύθας, Παπασταμάτης 4, Νταβάκος, Πατίτσας.

Π.Α.Κ. (Κατερίνα Μπαλωμένου):  Υφαντής 2, Μπακατσιάς 14, Κουδουνάς, Κρίκας, Σβερώνης 13 (1), Γραβάνης, Μαυραγάνης 2, Κοκοτίνης, Ντότσικας 2, Μπόνιας 8

Διαιτητής: Μαρία Ζαφείρη. Γραμματεία: Ανθή Τσιμπρικά (Ανατολικής Στερεάς/ Εύβοιας)