Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024

«Απόβαση» Ευρυτάνων στη Λαμία. Ποιοι έτρεξαν στα 4 & 10χλμ του Lamia Night Run - Ξανά στο βάθρο Ελευθερίου-Αρωνιάδα

Ιδανική ευκαιρία για αρκετούς Ευρυτάνες να συμμετάσχουν σε αγώνα δρόμου, αποτέλεσε η διοργάνωση Lamia Night & Run 2017, που έγινε το Σάββατο 22/4 στην πόλη της Λαμίας.

lamia-night-run-2017

Γιορτή του λαϊκού αθλητισμού αποτέλεσαν και φέτος οι νυχτερινοί αγώνες τρεξίματος που διοργανώθηκαν στη Λαμία. Το περασμένο Σάββατο (22 Απριλίου) χιλιάδες άνθρωποι κάθε ηλικίας φόρεσαν τα αθλητικά τους παπούτσια και έτρεξαν στους δρόμους της φθιωτικής πρωτεύουσας, σε διαδρομές των 10 ή 4,2 χιλιομέτρων (έγινε και αγώνας δρόμου 500 μέτρων για παιδιά ΑμΕΑ).

Δυναμική ήταν η παρουσία των Ευρυτάνων αθλητών/αθλούμενων, που εκμεταλλεύτηκαν τη μικρή απόσταση με τη Λαμία και δήλωσαν συμμετοχή στη μικρή ή μεγάλη διαδρομή, κατορθώνοντας ξανά να δείξουν δείγμα των ικανοτήτων τους. Παρακάτω, δείτε μερικές από τις ευρυτανικές συμμετοχές στα 10 και 4χλμ.

Τα αποτελέσματα στα 10χλμ

Έστω και αν το… φυσικό του στοιχείο είναι το χώμα, ο Μεγαλοχωρίτης Δημήτρης Ελευθερίου (Dynafit - Φωτο κάτω) πήρε μέρος στον αγώνα ασφάλτινου δρόμου των 10.000μ (συμμετείχαν 350 δρομείς) και διακρίθηκε: ο 30χρονος ήταν εξαιρετικός και τερμάτισε στη 2η θέση, καλύπτοντας την απόσταση σε 0:40:05. Την ίδια ώρα, ο Βαγγέλης Βουραζάνης (Φυσικ/της στο Γ.Ν Καρπενησίου) έτρεξε τα 10χλμ σε 0:45:39 και κατετάγη στην 19η θέση, ενώ λίγο πιο πίσω ακολούθησε ο Νίκος Κοντοπάνος (27ος με 0.47.05) και ο Λάμπρος Παπαδιάς (29ος με 0.47.13).

eleftheriou-night-run11

Με χρόνο 0:49:47, ο Γιώργος Χαβέλος τερμάτισε 45ος, ο Βαγγέλης Λαθύρης ήταν 66ος με 0:51.31 (περίπου 2’ αργότερα τερμάτισε και ο πατέρας του, Νίκος) και ο Σπύρος Βαμβάτσικος 69ος με επίδοση 0:51:59. Λίγο πιο κάτω, βρίσκουμε τον Νίκο Αρωνιάδα 120ο (με 0:56:46), τον Χρήστο Ντζανή 209ο με 01:05:11 και την Ιωάννα Κεφαλά 254η (1:12:11)

…και στα 4χλμ

Σειρά ευρυτανικών συμμετοχών είχαμε και στον αγώνα των 4,2χλμ, εκεί όπου η Μαγδαληνή Αρωνιάδα (Παναχαϊκή - Φωτο κάτω) ήταν ταχύτατη και κέρδισε την 1η θέση στην κατηγορία Γυναικών (31η Γενικής), πετυχαίνοντας επίδοση 22:07.

aroniada-lamia11

Ο Θανάσης Τζαβαλής τερμάτισε στην εξαιρετική 9η θέση με χρόνο 18:53, ενώ ο Κώστας Κεφαλάς έτρεξε σε 24:01 και κατετάγη 67ος.

Επιπλέον, ο Δημήτρης Κολλημένος ήταν 141ος με 26:55, η Πωλίνα Παπαγεωργίου 240η με 28:45, ο Πάνος Αντωνίου ήταν 242ος με 28:56 και η Κουτσοκώστα Ελευθερία 321η με 30:42.