Σάββατο, 20 Απριλίου 2024

ev media-logo

[Α' ΕΠΣ Ευρυτανίας] "Αγγλικό" σκορ στο στάδιο - Η Μυρίκη επικράτησε με το εντυπωσιακό 6 - 4 της Ποταμιάς, κλείνοντας τη σεζόν με νίκη

“Αγγλικό” σκορ στο στάδιο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν 10 φορές και τη Μυρίκη να κλείνει με νίκη (6 - 4) τη φετινή σεζόν (Εθνικό στάδιο Καρπενησίου 27/5, 17:00).

1

Περίπατο πήγαν οι άμυνες των δύο ομάδων, που απουσίαζαν, όπως φαίνεται στο τελικό 6 - 4. Οι επιθέσεις των δύο πλευρών ήταν παρά πολλές, βρίσκοντας πολλούς κενούς χώρους στις δύο εστίες. Μυρίκη και Ποταμιά ολοκλήρωσαν τη σεζόν, αποζημιώνοντας τους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο Εθνικό στάδιο, σκοράροντας 10 φορές συνολικά.

Κυριότερες στιγμές

1ο ημίχρονο: Στο 6’, ο Γιαννακόπουλος πλάσαρε από δεξιά τον Δόση, κάνοντας το 0 -  1, ενώ στο 12’, ο Γενιτσαρόπουλος ισοφάρισε με μακρινό σουτ, με τον Χειλά να προσπαθεί λανθασμένα να αποκρούσει με τα πόδια (1 - 1).

Το γκολ του Γενιτσαρόπουλου (1 - 1, Νο5)
2

Στο 17’, μετά τη σέντρα του Θεοχάρη και την κακή έξοδο του Χειλά, ο Παχής στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε  σε κενή εστία σημειώνοντας το 2 - 1. Στο 21’, ο... καλλιτέχνης Σαπούνης με όμορφη προσωπική ενέργεια και χαμηλό σουτ αρκετά έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία, ισοφαρίζοντας σε  2 - 2.

Ο Παχής εκτελεί τον "Τακαρέλ" σημειώνοντας το 2 - 1
3

Φαλτσαριστό πλασέ με το δεξί του Παχή στο 25’, έφυγε μόλις άουτ, όμως ο ίδιος στο 33΄ αποφεύγοντας και τον Χειλά σκόραρε για το 3-2. Το σκορ ημιχρόνου (4-2), διαμόρφωσε ο Κατσαρής στο 38’ με “ξερό” σουτ εκτός περιοχής, απο θέση μέσα δεξιά.

2ο ημίχρονο: Στο 48’, εκτίναξη του Δόση σε σουτ του Μπισμπίκη από αριστερά. Στο 54’, μετά από όμορφη αντεπίθεση και σέντρα του Ζαχαράκη από δεξιά, ο Λέρης με κοντινό πλασέ έγραψε το 5 - 2. Στο 71ο λεπτό, ο Παχής πάσαρε κάθετα στον Θεοχάρη, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ σημάδεψε σωστά, σημειώνοντας το 6 - 2.

Ο Θεοχάρης πανηγυρίζει με τον Παχή το γκολ που πέτυχε ο πρώτος, από δημιουργία του δεύτερου
4

Στο 75’, ασίστ του Γιαννακόπουλου στον Μπούρα, ο οποίος κοντρόλαρε κα με ψύχραιμο πλασέ από τα όρια της μικρής περιοχής, μείωσε σε  6 - 3. Εκτέλεση κόρνερ του Μπουμπουρή στο 84’, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, όμως ένα λεπτό μετά, ο Γιαννακόπουλος μετά την κεφαλιά-πάσα του Μπούρα, σκόραρε για το τελικό 6 - 4.

Στιγμές χαράς Μπούρα και Γιαννακόπουλου, που πέτυχαν τα δύο τελευταία γκολ της αναμέτρησης και της Ποταμιάς για τη φετινή σεζόν
5

Το φιλμ του αγώνα

Γκολ: (12’) Γενιτσαρόπουλος, (17’, 33’) Παχής, (38’) Κατσαρής, (54’) Λέρης, (71’) Θεοχάρης - (6’, 85’) Γιαννακόπουλος, (21’) Σαπούνης, (85’) Μπούρας. Δοκάρι: (84’ κόρν.) Μπουμπουρής.

Διακριθέντες: Πατρώνης, Παχής, Κατσαρής, Ζαχαράκης (Μυρίκη) - Γιαννακόπουλος, Π. Μπουμπουρής, Κ. Μπούρας (Ποταμιά)

6

Στο… παρασκήνιο

* Από μία νίκη -στα μεταξύ τους παιχνίδια- σημείωσαν οι δύο αντίπαλοι στη διάρκεια της διαδικασίας των πλέι-οφ.

* Χρέη προπονητή στη θέση του απόντα Δημήτρη Τσιγαρίδα ανέλαβε ο συνεργάτης του Χρήστος Λιάνγκος.

7

* Η Μυρίκη έκλεισε τα μπαράζ με νίκη 6 - 4, ενώ πέρσι ολοκλήρωσε τη σεζόν με 6 - 2 επί των Αγράφων.

* Μυρίκη και Ποταμιά “άνοιξαν” τη σεζόν στα προημιτελικά του κυπέλλου!

* Εκτός εαυτού κατά την αντικατάστασή του ο ποδοσφαιριστής της Ποταμιάς, εμφανώς νευριασμένος με συμπεριφορά συμπαίχτη του.

11

Συνθέσεις ομάδων

Μυρίκη (Δ. Αντωνίου): Δόσης, Θεοχάρης, Πατρώνης, Ίβρος, Γενιτσαρόπουλος, Ε. Μπουμπουρής (60’ Τσιάμης), Κατσαρής, Ζαχαράκης, Τριανταφύλλου, Λέρης, Παχής.

Ποταμιά (Χ. Λιάνγκος): Χειλάς (34’ Φλωράκης), Π. Μπουμπουρής, Μπισμπίκης (58’ Αν. Μαντζιούτας), Ι. Γκορόγιας, Φαρμάκης, Κ. Μαντζιούτας, Ζαραβέλης, Λιάνγκος, Κ. Μπούρας, Σαπούνης (46’ Νάσιος), Γιαννακόπουλος

Διαιτητής: Σπύρος Μπύρος. Βοηθοί: Νεκτάριος Χρυσαφόπουλος-Μίλτος Ελ Ταχάν (ΕΠΣ Ευρυτανίας)