Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Στο Final 4 του τουνουά μπάσκετ οι Ντόπιοι, μαζί με Πρωτέα και Ψηλά Βουνά - Σήμερα (14/6), κρίνεται το τέταρτο εισιτήριο (Sporting-Forestry)

Οι Ντόπιοι πήραν το τρίτο εισιτήριο για το Final 4 αφήνοντας εκτός συνέχειας την Παρέα, ενώ σήμερα κρίνεται το τέταρτο, ανάμεσα σε Sporting και Forestry.

1

Απευθείας στο Final 4 προκρίθηκαν ο Πρωτέας και τα Ψηλά Βουνά, που κατέκτησαν τις δύο πρώτες θέσεις στον όμιλο της διοργάνωσης. Οι ομάδες που τερμάτισαν στις θέσεις 3 έως 6 θα αναμετρηθούν σε νοκ-άουτ παιχνίδια, με τους νικητές να προκρίνονται στο Final 4.

Γνωστή από προχθές (12/6), έγινε και η τρίτη ομάδα που προκρίθηκε και είναι οι Ντόπιοι που επικράτησαν της Παρέας με 68-61.

Οι Ντόπιοι αιφνιδίασαν και πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 7-0, η Παρέα όμως αντέδρασε και απάντησε με δικό της προβάδισμα 9 πόντων (19-28). Οι "κόκκινοι" πίεσαν και έκλεισαν το ημίχρονο μόλις στο -1 (27-28).

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι Ντόπιοι “χτύπησαν” κάτω από το καλάθι, σημείωσαν 28π. και αποσπάστηκαν στο +12, ενώ στο 33’ εκτόξευσαν τη διαφορά έως το +16. Η Παρέα έβγαλε ενέργεια, προσπάθησε να επιστρέψει μειώνοντας στους -7 (60-53), χωρίς όμως συνέχεια.

* Με δύο τεχνικές ποινές στο ίδιο λεπτό (πρώτο δεκάλεπτο) αποβλήθηκε ο π. Λιάπης.

* Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κακαβάς, με σπουδαία συνεισφορά σε άμυνα και επίθεση.

* Πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22π. ο Σβερώνης, στους 21π. ο Στεφανής της Παρέας, καταλυτικός με 17π. ο Καγκαράς.

Περίοδοι: 12-11, 27-28, 55-43, 68-61

Συνθέσεις ομάδων

Ντόπιοι (Ι. Πέτρου): Καγκαράς 17 (3), Δ. Σβερώνης 22, Χονδρός, Β. Σβερώνης, Κακαβάς 18, π. Λιάπης 3, Τσουκαλάς 1, Αρβανίτης 7, Φαρμάκης, Χαλκιάς.

Παρέα (Μ. Λάμπρου): Θεοδοσόπουλος 10, Βούρτσας, Κωστής 9, Π. Κολλημένος, Ζαγκότσης 11 (1), Λ. Κατσαρός, Στεφανής 21 (1), Σώκος 10 (2), Καλύβας.

Διαιτητές: Δημήτρης Σταλίκας-Δημήτρης Λερογιάννης-Θανάσης Χουσιάδας. Γραμματεία των τελευταίων δύο αγώνων: Γιάννης Χαντζόπουλος-Θανάσης Γιαννόπουλος-Σπύρος Κολόκας

ενώ σήμερα Τετάρτη 14/6 κρίνεται το τελευταίο εισιτήριο στην κόντρα Sporting-Forestry. Θυμίζουμε, όπως ανέφεραν τα "Ευρυτανικά Νέα" το Final 4 (ημιτελικοί και τελικοί) θα διεξαχθεί στο Αθλητικό κέντρο Καρπενησίου.