Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

«Φτερωτοί» Ευρυτάνες στην Οίτη. Ποιοι έτρεξαν στις διαδρομές του Ορεινού Μαραθωνίου "Ηρακλής"

Πολυπληθής ήταν η παρουσία Ευρυτάνων στον Ορεινό Μαραθώνιο Οίτης "Ηρακλής", που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2017 με αφετηρία και τερματισμό την Υπάτη της Φθιώτιδας. Η γειτνίαση με το Καρπενήσι έδωσε την ευκαιρία σε αρκετούς αθλητές να πάρουν μέρος στον αγώνα -και κυρίως στη μικρότερη διαδρομή αυτού.

evritanes-oith-2017

Από αριστερά: Γιώργος Χαβέλος, Ηλίας Αποστόλου, Ματίνα Νούλα, Πάνος Κοντοπάνος (μαζί τους ο Αλ. Λαμπράκης, δεξιά) Δυναμική η παρουσία Ευρυτάνων και στον Μαραθώνιο “Ηρακλής” στην Οίτη

Ευρυτανικές συμμετοχές, ωστόσο, υπήρξαν σε όλες τις διαδρομές: αρχικά, ο 63χρονος Στέφανος Σταμέλλος (φωτο κατω), με καταγωγή από την Αγία τριάδα, τρέχοντας στη μεγάλη διαδρομή των 42χλμ αναδείχθηκε 65ος (ανάμεσα σε 120 δρομείς) με χρόνο 8:29:33, και μάλιστα ήταν πρώτος στην ηλικιακή κατηγορία των 60+. Στον ίδιο αγώνα, ο Σπύρος Βαμβάτσικος (1973), από τη Δομνίστα, ήταν 69ος στη Γενική (25ος στην κατηγ. 40-49 ετών) με 8:46:38.

stamellos-oith-2017

Στον μεσαίο αγώνα της διοργάνωσης «Helleborus», μήκους 16χλμ, o οποίος πήρε το όνομά του από το φυτό «Ελλέβορος» που χρησιμοποιούσαν οι μάγισσες της περιοχής για να φτιάχνουν το «φίλτρο της αγάπης», ο 37χρονος Θανάσης Τζαβαλής (φωτο κάτω) ήταν εξαιρετικός και τερμάτισε στη 10η θέση με επίδοση 2:05:52 (114 συμμετοχές συνολικά).

tzavalis-oith-2017

Τέσσερα «δικά μας» παιδιά έτρεξαν στο μονοπάτι των «Φαρμακίδων», τον «Βενιαμίν» των αγώνων της Οίτης, απόστασης 6,4χλμ σε όμορφα μονοπάτια γύρω από την Υπάτη, όπου πήραν μέρος 80 δρομείς.

Πιο γρήγορος Ευρυτάνας ήταν ο Ηλίας Αποστόλου (1985, Evrytania Runners) που άγγιξε το βάθρο, τερματίζοντας 4ος με 0:50:03. Πολύ καλός ήταν ο μικρός της παρέας, Πάνος Κοντοπάνος, (2001), ο οποίος με επίδοση 0:55:27 κατετάγη 14ος στη Γεν. Κατάταξη και 13ος στους Άνδρες. Θέση στο βάθρο εξασφάλισε, εξάλλου, η μοναδική γυναίκα από το Καρπενήσι, η 19χρονη Ματίνα Νούλα, που ήταν 15η στη Γενική Κατάταξη και 2η στην Κατηγ. Γυναικών, με επίδοση 0:55:30. Τέλος, ο Γιώργος Χαβέλος (1984, Evrytania Runners) τερμάτισε 19ος με 0:57:07.