Τρίτη, 23 Απριλίου 2024

"Βόμβα" έριξαν στο στάδιο οι βυσσινί της Δυτικής Φραγκίστας, επικρατώντας δίκαια της Μυρίκης με 1-0 [ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ]

Τεράστιο διπλό στην έναρξη της Α’ ΕΠΣ πέτυχε η Φραγκίστα, που κέρδισε εκτός έδρας τη Μυρίκη με 1-0 (Εθνικό στάδιο Καρπενησίου, Σάββατο 28/10-16:00).

1

Η Μυρίκη παρατάχθηκε με πολλές απουσίες, στοιχείο που ωστόσο δεν αποτελεί δικαιολογία. Τραγική η εμφάνιση των “ερυθρολεύκων”, που επιδόθηκαν σε σωρεία λαθών, δεν απείλησαν και δικαίως ηττήθηκαν από την δεμένη και με συνοχή αμυντικά Φραγκίστα.

Οι ποδοσφαιριστές του Γαλανού απείλησαν και στη συνέχεια πέτυχαν το γκολ που τους χάρισε τη μεγαλειώδη νίκη. Κακό ματς στο β’ ημίχρονο, το οποίο θα ξεχαστεί εύκολα, όχι όμως και το τελικό αποτέλεσμα.

Κυριότερες στιγμές

Κεφαλιά του Ε. Μάκκα από κόρνερ του Μπούκα μάζεψε ο Σάλτης, ενώ σουτ από του Τάσιου πέρασε άουτ στις πρώτες φάσεις του 10λεπτου. Στο 21’, εκτέλεση κόρνερ του Μπούκα από δεξιά, ο Ε Μάκκας πήρε την κεφαλιά, που βρήκε σε αμυνόμενο και στη συνέχεια με κοντινό πλασέ πέτυχε το γκολ που έκρινε το παιχνίδι. Προσπάθεια του Λάμπρου από μέσα δεξιά λίγο μετά έβγαλε ο Νικοπολίδης.

Δεν καταγράφηκε στο δεύτερο 45λεπτο καμία σπουδαία ευκαιρία για τη Μυρίκη (!) παρόλο που έχανε με 1-0 σε αντίθεση με τη Φραγκίστα που κράτησε το σκορ, έχοντας στο φινάλε μια εκτέλεση φάουλ, που πέρασε κόρνερ.

2

3

Φιλμ του αγώνα

Γκολ: (21’) Ε. Μάκκας. Διακριθέντες: Νικοπολίδης (Μυρίκη) - Ε. Μάκκας, Μπούκας, Γερονίκος, Μπισμπίκης (Φραγκίστα).

14

25

Στο... παρασκήνιο

* Μετά από αρκετές αναμετρήσεις η Φραγκίστα “έσπασε” την παράδοση και έφυγε νικήτρια από το γήπεδο κόντρα στη Μυρίκη.

* Πρώτο παιχνίδι για τον νεαρό Νικοπολίδη, τερματοφύλακα της Μυρίκης, με θετική παρουσία στο παιχνίδι.

4

* Ακριβώς ένα χρόνο πριν (30 Οκτωβρίου 2016), η Μυρίκη επικράτησε εκτός έδρας στην πρεμιέρα της περσινής σεζόν με 3-0 της Φραγκίστας. Δώδεκα μήνες μετά, οι ρόλοι αντιστράφηκαν.

* Πρώτος ορισμός στην πρώτη κατηγορία για τον Νίκο Παπαρούπα (δεξιά στην κάτω φωτογραφία), ο οποίος ωστόσο έχει συμμετάσχει σε αγώνες της Β' ΕΠΣ, αλλά και σε παιχνίδια προετοιμασίας ομάδων Super League.

11

Συνθέσεις ομάδων

Μυρίκη (Δ. Αντωνίου): Νικοπολίδης, Τσιάμης, Τσίπρας (85' Τσούκας), Συγκελόπουλος, Τσιούμας, Τάσιος, Τριανταφύλλου, Γκορόγιας (81' Ν. Λαθύρης), Βούρτσας, Τσιλίκας, Πατρώνης.

Φραγκίστα (Χρήστος Γαλανός): Χ. Σάλτης, Φ. Μπισμπίκης, Ε. Μάκκας, Ι. Μπισμπίκης, Γερονίκος, Γενιτσαρόπουλος (90'+ Ι. Ι. Μάκκας), Αθ. Ντάλλας (76' λ.τρ. Δ. Λαθύρης), Κατσαδούρος, Πολυχρόνης (20’ λ.τρ Λάμπρου), Ζήκας, Μπούκας

Διαιτητής: Νεκτάριος Χρυσαφόπουλος. Βοηθοί: Στέλιος Σώμαλης - Νίκος Παπαρούπας (ΕΠΣ Ευρυτανίας)

2η αγωνιστική (4-5/11, 15:00)