Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

4η αγωνιστική Α' ΕΠΣ: Ραπτόπουλο-Ποταμιά 0-7. "Σίφουνας" η ομάδα του Μεγάλου Χωριού πέρασε μόνη στο.... ρετιρέ του πίνακα

Με το… ευρύ 7-0 η Ποταμιά διέσυρε το Ραπτόπουλο στην έδρα του και βρίσκετα χωρίς... συγκάτοικο στην κορυφή της βαθμολογίας (19/11, 15:00-Γήπεδο Ραπτοπούλου).

1

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η Ποταμιά κέρδισε με άνεση τη Δόξα και σε συνδυασμό με την ταυτόχρονη ισοπαλία του Αιόλου με τη Φραγκίστα έμεινε μόνη της στο… ρετιρέ της βαθμολογίας.

Η γηπεδούχος Δόξα, που αγωνίστηκε κόντρα σε σαφώς ανώτερο αντίπαλο, προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο, ωστόσο το απόλυτα δίκαιο 7-0 αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα και τη διαφορά της δυναμικότητας στο έπακρο. Αγωνιστικά το παιχνίδι έλαβε πρόωρο τέλος, καθώς το σκορ μόλις στο 25ο λεπτό ήταν 0-3.

2

Κυριότερες φάσεις

1ο ημίχρονο: Φάουλ του Γκούρλια στο 2ο λεπτό μπλόκαρε εύκολα ο Καλύβας. Στο 12’, πλάγιο Κατσαρή, η μπάλα έσκασε και πέρασε πάνω από τον Ντάλλη βρήκε στο δοκάρι και στρώθηκε στον Χρυσικό, που από κοντά πέτυχε εύκολα το 0-1. Στο 22’, πάσα του Καρδαμπίκη διαγώνιο σουτ του Γκούρλια από θέση μέσα και δεξιά κατέληξε στα χέρια του πορτιέρο.

Στο 23’, μετά από σέντρα του Κατσαρή ο Μαντζιούτας με διαγώνιο σουτ από μέσα δεξιά σημείωσε το 0-2, ενώ στο 25’ ο ίδιος μετά από πλάγιο άουτ και αδράνεια της άμυνας μόνος στη μικρή περιοχή με κεφαλιά έγραψε το 0-3. Στο ημίωρο, μετά την κάθετη του Κατσαρή ο Χρυσικός κινήθηκε στο χώρο, όμως φάτσα με το τέρμα πλάσαρε μόλις άουτ.

Στο 39’, μετά την εκτέλεση φάουλ του Φλωράκη που βρήκε στο τείχος η μπάλα στρώθηκε στον Μαντζιούτα που έκανε το 0-4.

3

2ο ημίχρονο: Στο δεκάλεπτο μακρινό σουτ του Θ. Παπαδήμου μπλόκαρε ο Καλύβας, ενώ στο 60’ σε μετά από μπαλιά του Κατσαρή, ο Γιαννακόπουλος από δεξιά μπήκε στην περιοχή πάσαρε παράλληλα στον Ι. Ζαλοκώστα που σε κενή εστία έγραψε το 0-5.

Στο 65’, ο Γιαννακόπουλος από κάθετη του Κατσαρή βρέθηκε μόνος με το τέρμα και σε ρόλο… εκτελεστή πέτυχε το 0-6, ενώ το τελικό 0-7 πέτυχε στο 71ο λεπτό (μετά την ασίστ του Φλωράκη) ο Ι. Ζαλοκώστας με υπέροχη λόμπα πάνω από τον Ντάλλη, που επιχείρησε έξοδο.

4

Το φιλμ του αγώνα

Γκολ: (12’) Χρυσικός, (23’, 25’, 39’) Μαντζιούτας, (60’, 71’) Ι. Ζαλοκώστας, (65’) Γιαννακόπουλος. Δοκάρι: (12πλάγιο) Κατσαρής. Διακριθέντες: η ομάδα της Ποταμιάς ως σύνολο.

5

Στο… παρασκήνιο

* Επικίνδυνος για τη σωματική ακεραιότητα των παιχτών ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου.

* Μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα για πρώτη φορά η Ποταμιά.

* Τρίτη ήττα σε τέσσερα ματς για το Ραπτόπουλο, που θέλει επιστροφή στις νίκες υποδεχόμενό τον ΠΑΟΚ.

* Με την "επικίνδυνη" και... ζημιάρα Φραγκίστα κλείνει τον πρώτο γύρο η ομάδα του Μεγάλου Χωριού.

6

Συνθέσεις ομάδων

Ραπτόπουλο (Φ. Ντζίμας): Ντάλλης, Τσιάμης, Κοτούλας, Γκούρλιας, Μπράζιας, Παπαδημητρίου, Παπαντζίμας, Ζαχαράκης (33’ λ.τρ. Χ. Στασινός), Καρδαμπίκης, Κώτσιας, Ντζίμας (51’ Θ. Παπαδήμος)

Ποταμιά (Απ. Αναστασόπουλος): Καλύβας, Γιαννακόπουλος, Μισύρης (61’ Κωσταρέλος), Πάτρου, Φαρμάκης, Λιάνγκος (53’ Ράικος), Κατσαρής, Χρυσικός (46’ Ζαραβέλης), Κ. Μαντζιούτας, Φλωράκης, Κατσώρης (46’ Ι. Ζαλοκώστας)

Διαιτητής: Νεκτάριος Χρυσαφόπουλος. Βοηθοί: Δημήτρης Γιαννιώτης-Μαρία Χρυσαφοπούλου (ΕΠΣ Ευρυτανίας)