Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Εκπληκτική η Δήμητρα Μπίκα στον Όλυμπο, αναδείχθηκε καλύτερη Ελληνίδα στον Olympus Marathon με μεγάλη επίδοση - Εξαιρετικός και ο Ελευθερίου

Στον Όλυμπο χτυπά η καρδιά του ορεινού τρεξίματος, καθώς στο «βουνό των θεών» διεξάγεται, για 15η χρονιά, ο Olympus Marathon, με εκατοντάδες συμμετοχές αθλητών/τριών από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο.Bika

Το Σάββατο 29/6 πραγματοποιείται ο Olympus Marathon, μήκους 44 χλμ με +3200μ θετική υψομετρική. Εκεί, από ελληνικής πλευράς, πρωταγωνίστρια στις γυναίκες ήταν η φοβερή Δήμητρα Μπίκα. Η Καρπενησιώτισσα αθλήτρια της La Sportiva κάλυψε την απόσταση σε 5 ώρες, 32 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα, επίδοση που της χάρισε την 4η θέση στην Κατηγορία Γυναικών και τον τίτλο της καλύτερης Ελληνίδας! Είναι χαρακτηριστικό δε πως έλαβε την 36η θέση στη Γενική Κατάταξη, σε έναν αγώνα με εκατοντάδες συμμετοχές και πολύ υψηλό ανταγωνισμό.

Οι ευρυτανικές συμμετοχές δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς επίσης στον Olympus Marathon Μεγαλοχωρίτης Δημήτρης Ελευθερίου έτρεξε σε 05.23.47 και κατέλαβε θέση στην καλύτερη 30άδα του αγώνα (ήταν 29ος), ήταν δε ο 9ος πιο γρήγορος Έλληνας.

Ακόμα, επίδοση 6.51.42 πέτυχε η Φωτεινή Κολόκα, που ήταν 5η Ελληνίδα και 138η στη Γενική Κατάταξη.